דף הבית >> מטפלת או גן
 
     פירוט הגנים
 
 
 
 
רוצה לקבל פרטים נוספים?
 
 
 
 
 
 
 
  מטפלת או גן?  
  מאת שולמית ביסמנובסקי דוקטורנטית לחינוך בגיל הרך.  
   
איזה הורה לא עמד בפני הדילמה הקשה? כולנו. שלא לדבר על הפרידה מהתינוק. רק לפני חודשיים שלושה נולד וכבר צריך להפקיד אותו בידיים אחרות. קשה. אין ספק. במיוחד כשמדובר בילד ראשון. אבל, אין ברירה, צריך לחזור לעבודה. מטפלת או גן - איך מקבלים בכלל החלטה כזו ובאילו כלים בוחנים מה עדיף לתינוקך? ניגש ישר לעניין ואני פותחת בהצהרה חגיגית:
הילד שלך נולד גאון!
 
   
זו עובדה מחקרית. כן, מבחינה ביולוגית ופיזיולוגית כל הילדים הבריאים נולדים עם יכולות של גאון (לא רק אינשטיין). לכן, למשל, כל הילדים מיום לידתם ועד גיל שנה הם בינלאומיים, כלומר, יש להם יכולת קליטה מדהימה והם מסוגלים ללמוד בו זמנית כמה וכמה שפות. המידע הזה נאגר וגם בגיל מבוגר קל להם לשחזר את שקלטו בגיל הרך.

השאלה מופנית אלינו המבוגרים – הורים, משפחה, סביבה קרובה, פעוטון, גן – במה אנחנו ממלאים את מוחו של התינוק: באיזה תוכן, בכמה מידע, באיזה אופן המידע מועבר אליו (דיבור, שירה, תנועה, משחק, מגע) ואינטנסיביות העברת המידע. כמובן שיש פרמטרים נוספים אולם העיקרון ברור. – היכולת קיימת! השאלה מה, כמה, ואיך ניתן. עכשיו, על בסיס זה, אפשר לסקור מה עדיף לתינוקך - מטפלת או גן?
 
 
  מבחינת יחס אישי - הכי טוב לתינוק להישאר 
עם אמא שלו, שתשקיע בו את רוב זמנה

אין כמו הקשר בין אם לתינוקה אך לצערי האפשרות הזו אינה עומדת במבחן המציאות. במציאות של ימינו, רוב רובן של האמהות צריכות לצאת לעבודה. ובדרך כלל זה קורה כשלושה חודשים לאחר הלידה, לעיתים אפילו לפני.
וגם אם מתאפשר לאם להישאר עם תינוקה השאלה הנשאלת היא כמה מזמנה תוכל להקדיש לו וכיצד תתאים את פעילויותיה לצרכי התפתחותו הרבים מעבר לצרכים הפיזיים? גם האמא הכי אוהבת ומסורה לא תמיד יכולה להתפנות לתינוקה באופן מוחלט. תמיד תהיה שיחת טלפון, סלולרי, הצורך להעביר מגב, לטאטא, לנצל את הזמן לבישול... ושאר מטלות שמטבען, אמהות לוקחות על עצמן. תהליך החינוך והלימוד של תינוקות וילדים בגיל הרך דורש התמסרות מוחלטת כל דקה וללא הפסקה. אם כך, למי פונים?


האפשרות השניה הטובה לתינוק -
אחרי אמא - היא סבתא או מטפלת במשרת מחנכת

ברמת הקשר והקירבה, התחליף הקרוב ביותר לאמא הן סבתא או מטפלת. אבל, ובמיוחד לאור העובדה שזה הזמן לקדם את תבונתו של הילד ולהעניק לו ידע וכלים לעתיד, הכוונה היא לסבתא או מטפלת איכותית שיקחו על עצמן את כל המטלות כולל הטיפוח הרגשי והחינוכי, ולא רק בשירותי בייביסיטר, החלפת טיטול בזמן, האכלה ויציאה לטיול בגן. יש לתינוקך צמא ענק ללמידה, רצון וצורך לקלוט, להפנים, לדעת, ולחרוט הכל בזכרונו. ומכיון שכך, מדובר כאן באחריות כבדה: לדבר, ללמד, להשתעשע, לשחק, להפעיל, ליצור, לשיר, לדקלם, לספר סיפורים ועוד. כל אלה הם מבחינת גירויים למוח, אשר יעוררו את הילד ויסייעו לו בהתפתחותו. עם כל הרצון הטוב והאהבה מעטות הן הסבתות או המטפלות שיכולות לעמוד במטלות הרבות לאורך שמונה או תשע שעות ביום, כל יום, כל השנה. זאת המציאות, אין מה לעשות.

הדבר הכי פחות נכון מבחינתך להשגת המטרות
עליהן דיברנו זה משפחתון עם עובדת אחת

וזאת, למרות שתינוקך ודאי יזכה שם לאהבה, חיבוק, וחום. משפחתון קולט בדרך כלל עד
5 ילדים בגילאים שונים והוא נשען על עובדת אחת בלבד. אותה עובדת, חרוצה ככל שתהיה, אינה יכולה לטפל, להאכיל, להחליף, לשעשע וגם למלא את עולמם של כל אחד ואחת מהתינוקות בידע ובתוכן שהם כל כך צמאים לו, כל אחד על פי רמתו. לעניין זה המשפחתון הוא יותר ברמה של שמרטפייה.
חיסרון נוסף הוא, שכשאין עוד מבוגר בסביבה אין על מי להחיל את חוק חובת הדיווח. כלומר, אם משהו לא תקין קורה במשפחתון, אין שם מבוגר נוסף שיכול וחייב לדווח על מקרים חריגים. לכן, חשוב למצוא לילד מסגרת חינוכית טיפולית שמעסיקה שני עובדים ויותר, שאין ביניהם יחסי משפחה.

 
 
  מכאן התשובה לשאלה: מה עדיף? מטפלת,
משפחתון או גן? - די ברורה:
גן ילדים!!!

 
 
  השאלה היא רק איזה גן? אינני רוצה להעיד על המתרחש בגנים אחרים שכן לא יהיה זה הוגן לדבר על גן כזה או אחר כמתחרה. ויש גני ילדים טובים בישראל. דבר אחד אני יודעת בוודאות – אין כמו קידילנד, וכדי להמחיש את יתרונותיו אני מציעה לך להקליק מדוע קידילנד או פשוט להתקשר אלינו ונשמח להסביר ולהציג את השיטה הבלעדית על פיה אנחנו עובדים בכל גני הרשת.  
   

להרשמת ילדכם לגן קידילנד צריך להתקשר
למשרד הרישום. כדאי לכם להזדרז, הביקוש
גדול ובחלק מהגנים גדול על ההיצע.


03-5746566